About

sevgin-goktas-ozsan-about

Sevgin Göktaş Özsan. From Istanbul. Graduate of the Department of Urban and Regional Planning at Istanbul Technical University, student of the Fashion Design Diploma Program at the Istanbul Moda Academy. Animal lover. Lives with two cats. Not a sports team fan- actually not a fan of team sports. Is into fitness, bouldering, swimming and such activities. Has held a deep interest in becoming a wrestler ever since she was a kid, but supposes it is too late now. Dances. Eats healthy. Loves to watch comedy movies and to read about sociology, politics, psychology, sci fi and fantasy literature.

She loves her profession, urban and regional planning, but has chosen not to practice due to ethical concerns and scruples. Has worked as a real estate appraiser for some time but the hierarchical workplace was not for her. Has been designing jewelry and accessories for several years. Has vocalized various computer games and commercials. Member of an imaginary band together with Güney Özsan.

———

Sevgin Göktaş Özsan. İstanbul’lu. İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlaması bölümü mezunu. İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Tasarımı Diploma Programı’nda okumakta. Hayvanları çok sever. İki kedisi var. Takım tutmaz. Hatta takım sporlarıyla pek ilgilenmez. Fitness, bouldering, yüzme gibi spor dallarıyla ilgilenir, küçüklüğünden beri güreşçi olmak istemiştir ama artık iş işten geçmiştir. Dans eder. Sağlıklı beslenir. Komedi filmleri izlemeyi çok sever. Sosyoloji, siyaset, psikoloji, bilimkurgu ve fantastik edebiyat okumaya bayılır.

Şehir planlama mesleğini çok sevmektedir, fakat çeşitli vicdani ve etik çekinceleri sebebiyle mesleğini yapmamayı seçmiştir. Bir dönem gayrimenkul değerleme uzmanlığı yapmıştır ama patron himayesi altında çalışmaktan pek hoşlanmamıştır. Çok uzun yıllardan beri takı ve aksesuar tasarımı yapmaktadır. Çeşitli bilgisayar oyunu ve reklam filmlerine seslendirme yapmıştır. Güney Özsan‘la hayali bir müzik grupları var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *