Crochet Top

Sevgin-Goktas-Ozsan-Crochet-Top-Sevgingo-Blog

Sevgin Goktas Ozsan Crochet Top Sevgingo Blog

Sevgin Goktas Ozsan Crochet Top Sevgingo Blog

Sevgin-Goktas-Ozsan-Crochet-Top-Sevgingo-Blog

Sevgin-Goktas-Ozsan-Crochet-Top-Sevgingo-Blog

Sevgin-Goktas-Ozsan-Crochet-Top-Sevgingo-Blog

Sevgin-Goktas-Ozsan-Crochet-Top-Sevgingo-Blog

Sevgin-Goktas-Ozsan-Crochet-Top-Sevgingo-Blog

This is another non-sundayish sunday for me. I am not complaining. I don’t remember the last time I had ‘leisure’ time, ‘leisure’ is not for me anyway. I always say days should have been 36 hours. For me, rest equals sleep. If I get too tired during the day, I just nap for 1-1.5 hours. And such midday naps provide massive revitalizing power both physically and mentally, I just continue with work after that.

This morning we got up at a very non-sundayish hour, had an OK breakfast and moved to the office. I was drained a couple of hours after noon. Following a short but pleasant nap (and most crucially with a rested face) we had a photoshoot before dinner.

The crochet blouse I am wearing is the work of my dear friend Gülnur and a birthday gift for me, there is a lot of effort and love put into it. I can’t put my enthusiasm and love for hand crafted clothing and accessories in words. As a designer of handmade accessories myself, I know how much hard work and patience it takes. Therefore I am very thankful for this beautiful gift. I have always loved the white-red-blue trio. All in all, I am very happy with this gift:) I am looking forward to wearing it on top of skinny indigo jeans and writing another blog post which I believe will look great.

After the photoshoot we had dinner and had a short walk followed by more work. Sunday? What was that?

 

Bugün yine benim için “Pazar” olmayan bir Pazar. Yakınmıyorum. En son ne zaman “boş” vakit geçirdim hatırlamıyorum ve zaten “boş” vakitler pek bana göre değil. Günler 36 saat olmalı, bunu hep söylerim. Dinlenmek benim için uykudur. Gün içinde çok yorulursam kafayı vurur 1-1,5 saat uyurum. Ve bu gün ortası uyku hem fiziksel hem zihinsel olarak inanılmaz bir yenilenme sağlar, ardından işime gücüme devam ederim.

Bu sabah hiç “Pazar” olmayan bir saatte kalkıp, orta halli bir kahvaltı yaptıktan sonra ofise geçtik ve öğleyi henüz ancak birkaç saat geçtiğinde pilim bitti. Kısa ama keyifli bir uykudan sonra (en önemlisi dinlenmiş yüzümle) akşam yemeği öncesi çekim yaptık.

Üzerimdeki tığ işi bluz çok sevgili arkadaşım Gülnur’un üretimi ve bana doğumgünü hediyesi, üzerinde çok fazla emek ve sevgi var. El yapımı kıyafetler ve aksesuarlara olan ilgimi ve sevgimi anlatamam. Kendi işim gereği el yapımı üretimin zorluklarını, emek ve sabır istediğini çok iyi biliyorum. Çok müteşekkirim bu sebeple. Beyaz-kırmızı-mavi üçlemesini de hep çok sevmişimdir. Kısacası çok mutluyum hediyemle 🙂 Sonbahara biraz daha yaklaşınca kendisini lacivert ve dar bir jean ile giyip paylaşmak istiyorum, harika olacak bence.

Çekim sonrası akşam yemeği yedik ve kısa bir yürüyüş yapıp sonra tekrar işe koyulduk. Pazar mı? Ne ki o?

Necklace: HalhalMill (here), Crochet Top: Roselite Design (here), Shorts: Stradivarius (here), Shoes: Stradivarius (here)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *