Sportswear Shopping

Sevgin-Goktas-Ozsan-New-shoes-Leggings-Oysho-Sportswear-Shopping

I went shopping for stuff I had been postponing for so long: tights for sports and walks. I had seen and liked the tights a couple of days before and set my mind on buying them (were super discounted from last season) but what was buying shoes from Oysho while you’re there to buy tights about? Well, we have been paying loads to some brands for years, yet these shoes present such a high quality that matches –and maybe exceeds- them at such a low price. I could not pass on this. I love the colors too, they even match my tights. I went for a hike to try them on and they did great:)

I am looking for a gym nearby and am lucky to have over 5 large gyms within 10-15 mins of walking distance, and numerous pilates studios. I will begin checking out the gyms in a couple of days. Good luck to me:))

 

Uzun zamandır ertelediğim alışverişi yaptım. Spor ve yürüyüş için tayt. Taytı birkaç gün önceden görüp beğenmiştim ve almaya karar vermiştim(geçen sezondan-süper bir indirimdeydi) de tayt almaya gidip yanında Oysho’dan spor ayakkabı almak ne oluyordu onu anlayamıyorum(aslında anlıyorum, hemen anlatayım) :)) Biraz da senelerdir kuzu kuzu gidip paraları bayıldığımız markaları eleştirmek için söylüyorum, o markalarla yarışır ve hatta onları ezer nitelikte bir kaliteye sahip ayakkabılar, hem de çoook uygun bir fiyata. Nasıl almayaydım ki? Hem de çok sevdiğim renklerde (hem de taytımla uyumlu). Deneme yürüyüşünü yaptım, tek kelimeyle süperler 🙂

Yakınlarda fitness salonu bakıyorum, şanslıyım ki yürüyerek 10-15 dakika mesafede 5’den fazla kocaman fitness salonu ve sayısını kestiremediğim bir sürü pilates stüdyosu var. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde salonlarla görüşmelere başlayacağım. Bol şans bana :))

Sevgin-Goktas-Ozsan-New-shoes-Oysho-Sportswear-Shopping Sevgin-Goktas-Ozsan-New-shoes-Oysho-Sportswear-Shopping-2

Leggings: Oysho, Shoes: Oysho (here), Top: Mango

 

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *