Casual

sevgin-goktas-ozsan-sevgingo-casual-spring-hm-stradivarious-believe-in-love-portraitsToday was the “springiest” day we have had lately. I must admit that I am seriously over-cautious about being cold. Even when the weather is just fine I prepare for the worst and get lost in scarves and gloves and puffy ear muffs and pretty much everything I could put on, ending up just carrying them around and getting tired. I know it makes no sense and am trying to train myself out of it. Today it was exactly the kind of weather you’d “grab something to wear and get out” and I made good progress on my weather appropriate clothing training by not wrapping my head in stuff :)))

The knit coat, biker jeans and boots I am wearing are the pieces I have worn most often this winter- they have become some sort of uniform to me. I had fallen in love with the coat the moment I saw its patchwork like pattern and pockets. Added its comfort, it had become an irreplaceable favorite:) I will not get into the details of my love for biker jeans, it is beyond words.. I had written about my boots in a previous post-“All Black“.

We had some unexpected company at the photoshoot:) The beautiful weather had already cheered us up and the shoot was going well, we were having fun, and with the arrival of our guest model it all became super cutey :)) You can see it in the last photo :)) A cute kitty cat, of the fluffiest kind :))

 

Son zamanların en “bahar” günüydü bugün… Üşümekten çok korkan biri olarak, hava ne kadar iyi de olsa ben yine de tedbirli davranırım ve gerçekten çoğu zaman gereksiz yere atkı-bere-kulaklık içinde kaybolurum ve onları taşımaktan yorulurum, bu konuda kesinlikle mantıklı davranmadığımı itiraf etmeliyim, kendimi eğitmeye çalışıyorum. Bugün hava tam anlamıyla “hadi üstüne bir şey al ve çık” havasıydı ve ben kafamı deli gibi sarıp sarmalamadan çıkarak aya göre değil hava durumuna göre giyinebilme eğitimimde önemli bir gelişme gösterdim, hahaha :)))

Üzerimdeki triko kaban, biker jean ve botlar bu kış en çok giydiğim (hatta biraz da formalaştırdığım) parçalardan. Triko kabanımın patchworkü andıran desenlerine ve ceplerine ilk görüşte zaten aşık olmuştum. Rahatlığının farkına ve tadına varınca da kendisinden vazgeçemez oldum 🙂 Biker jean sevgimi anlatmayacağım, anlatılamaz çünkü.. Botlarımdan daha önceki bir yazımda “All Black” bahsetmiştim.

Çekimde davetsiz bir misafirimiz oldu 🙂 Havanın güzelliği sayesinde keyfimiz zaten yerindeydi ve çekim de gayet iyi gidiyordu, çok eğleniyorduk, misafir modelimiz sayesinde ortamımız iyice şirinleşti :)) Kendisini son fotoğrafta görebilirsiniz :)) Bir tatlı kedicik ki en pofuduklusundan :))

sevgin-goktas-ozsan-sevgingo-casual-spring-hm-stradivarious-believe-in-love

sevgin-goktas-ozsan-sevgingo-casual-spring-hm-stradivarious-believe-in-love

sevgin-goktas-ozsan-sevgingo-casual-spring-hm-stradivarious-believe-in-love-portrait

sevgin-goktas-ozsan-sevgingo-casual-spring-hm-stradivarious-believe-in-love-details

sevgin-goktas-ozsan-sevgingo-casual-spring-hm-stradivarious-believe-in-love-details sevgin-goktas-ozsan-sevgingo-casual-spring-hm-stradivarious-believe-in-love-details sevgin-goktas-ozsan-sevgingo-casual-spring-hm-stradivarious-believe-in-love-details-with-cat

Knit Coat: Believe In Love Boutique, Pants: H&M (here), Booties: Stradivarius

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *