All Black

sevgin goktas ozsan all black stradivarious waterfall jacket autumn fall winter bershka top DSC_1684

Fall brought a lot of black onto the shelves and displays. And frankly, I am glad it did.Sometimes I complain about going out and not seeing a single soul in any other color than black and gray, as if there was some sort of mass mourning, only to find myself in all black. I really love wearing black- I have to admit that living with several cats for years makes it a bit of a struggle though. (And now you know that none of my cats are black) Despite the struggle and the gloom, I will stick to wearing black because it is also a very elegant and pure choice..

I must say that I am totally in love with the “Combined Waterfall Jacket” I bought from Stradivarius this season. The look of suede and leather combined over a waterfall cut, and the way it complements both casual and classic looks has won my heart. Cotton tops with side slits are in the collections of several brands and really stand out in my opinion. And the boots, they deserve love too. A cowboy style toecap, Oxford stiches in front, punk details in metal, these boots have everything and are very comfortable.. I love wearing them.

While going through the photos after the photo shoot I noticed that I look pretty much like a Ninja with flaring skirts. It is like I could pull a trick with my sword any time. Oh, should I have named this post “Ninja in the city” instead??

 

Sonbaharın gelmesiyle mağazalar, vitrinler siyahlara büründü. Ve ben bu işe çok sevindim açıkçası.

Bu mevsimlerde bazen dışarıda siyah ve gri dışında bir renk giymiş bir tek insan bile göremeyince kendi kendime söyleniyorum, nedir bu kitlesel matem diye. Sonra bir bakıyorum ki kendim de simsiyah giymişim. Siyah giyinmeyi gerçekten çok seviyorum. Senelerdir çok sayıda kediyle yaşayan biri olarak siyah giyinmenin beni bazen zorladığını da eklemeliyim. Bu söylediğimden kedilerimin siyah olmadığı anlaşılıyor sanırım :)) Tüm zorluklarına ve kasvetine rağmen siyah giyinmeye devam çünkü ne olursa olsun siyah aynı zamanda çok asil ve duru bir tercih..

Bu sezon Stradivarius’tan aldığım “Combined Waterfall Jacket” a aşık olduğumu itiraf etmeliyim, hem süet hem de deri görünümünü bir arada sunması, şelale yaka detayı ve ister klasik, ister spor olsun çoğu kıyafetim ile müthiş bir uyum sağlaması ile gönlümü fethetti bu ceket.. Yanlardan yırtmaçlı penye üstler de çoğu markada mevcut ve açıkçası çok ayrı bir havaları var. Botlarım yine kendine beni aşık edenlerden. Burnu kovboy botunu andırıyor, ön kısmında Oxford dikişler, metal detayları punk, kısaca ne ararsan bu botta var ve modeli çok rahat.. Çok keyifle giyiyorum bu botları..

Çekim sonrasında fotoğraflara bakarken fark ettim ki o uçuşan eteklerimle adeta bir Ninja olmuşum. Her an kılıcımı çıkarıp birkaç numara yapacak gibiyim. Başlığı “Ninja Şehirde” diye değiştirse miydim??

sevgin goktas ozsan all black stradivarious waterfall jacket autumn fall winter bershka top DSC_1642

sevgin goktas ozsan all black stradivarious waterfall jacket autumn fall winter bershka top DSC_1573sevgin goktas ozsan all black stradivarious waterfall jacket autumn fall winter bershka top DSC_1723

sevgin goktas ozsan all black stradivarious waterfall jacket autumn fall winter bershka top DSC_2135 sevgin goktas ozsan all black stradivarious waterfall jacket autumn fall winter bershka top DSC_1928 sevgin goktas ozsan all black stradivarious waterfall jacket autumn fall winter bershka top DSC_2059

sevgin goktas ozsan all black stradivarious waterfall jacket autumn fall winter bershka top DSC_2044

Jacket: Stradivarius, Top: Bershka, Old Pants: Zara, Old Bag: Pull and Bear, Booties: Stradivarius, Earrings: Koton

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *