Our New Puzzles

Sevgin Goktas Ozsan's new puzzles-Rosina Wachtmeister-Laces and Eugene Ivanov-Put Your Hands UpDid I tell you that I love cats? Yes I did:))) But then, did I tell you that I love doing puzzles?

Today Guney came home with two sweet surprises: two cat puzzles, each cuter than the other:)) One is a work of Eugene Ivanov, 1000 pieces, but the pieces are very small and the whole thing is A3 in size. This one might be a little tiresome, I have never done a puzzle with small pieces, but I suppose I will catch a grip soon:))


The other one is “Laces” by Rosina Wachtmeister, in awesome colors and gilts on the faces of the cats and the sky. The lace details and the cuteness of the cats is adorable :)) You should visit Rosina Wachtmeister’s website and see where she lives, her workshop, her cats and works.. It’s dreamy..

Laces’s frame is ready, I scavenged it from trash and repaired with modeling putty to restore deformed relief work, then painted like the original in acrylics. It wil be done when I sprat varnish on it and go get a plexiglass board from Karakoy- which I somehow could not manage to find in Besiktas or Sisli. Actually, a DIY/Recycling video/post with before-after shots and steps in the making would have been great.
This looks like it will look great at the office but I might suddenly forget about the cuteness and colorfulness of Laces and put this in the limelight in our living room :))

 

Kedileri çok sevdiğimi söylemiş miydim? Söylemiştim:)) Peki ya puzzle yapmayı çok sevdiğimi söylemiş miydim?

Bugün, Güney eve çok cici iki sürprizle geldi, birbirinden güzel iki adet puzzle, hem de kedi dolu :)) Biri Eugene Ivanov’un bir eseri, 1000 parça, fakat parçaları çok küçük, Puzzle A3 boyutunda, belki biraz yorucu olabilir, hiç küçük parçalı puzzle yapmadım, ama yine de benden kurtulamaz sanki :))

Diğeri de Rosina Wachtmeister‘in “Laces” isimli eseri, renkleri harika, kedilerin yüzlerinde ve gökyüzünde parıl parıl yaldızlar var, dantel detaylar ve kedilerin şirinlikleri çok eğlenceli :)) Rosina Wachtmeister’in websitesine gidip nasıl bir yerde yaşadığını, atölyesini, kedilerini ve eserlerini görmelisiniz. Rüya gibi…

“Laces”ın çerçevesi hazır, sokaktan(kabaca çöpten) bulup onardığım bir çerçeve, dökülen kabartmalarını modelaj hamuru ile orijinal haline benzetmeye çalıştım ve akrilik boya ile orijinal haline benzer şekilde boyadım, üzerine sprey vernik atıp, garip bir şekilde Beşiktaş ve Şişli’de hiçbir yerde bulamadığım pleksiglas levhayı gidip Karaköy’den alıp getirmeyi başardıktan sonra işin çerçeve kısmı tamamlanmış olacak(aslında bir önce-sonra ve yapım süreci aşamalarını içeren bir DIY/Recycling konulu video/post süper olurdu). Ofise çok yakışacak sanki, ama her an “Laces”ın şirinliğini ve renkliliğini unutup onu salonun baş tacı da yapabilirim :))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *